SPOTKANIA NETWORKINGOWE

« wstecz

Relacja - Spotkanie Klubu HR w Gdańsku

Siła różnorodności
Podsumowanie spotkania networkingowego Klubu HR w Gdańsku

Jak stworzyć idealne warunki do współpracy osób w różnym wieku? Jak budować kulturę otwartości na pomysły przedstawicieli wielu generacji? Jak budować między nimi porozumienie i spełniać ich – często sprzeczne ze sobą – oczekiwania? O sile różnorodności rozmawiali uczestnicy zorganizowanego przez Klub HR spotkania networkingowego w Gdańsku.

Coraz więcej organizacji zatrudnia przedstawicieli kilku pokoleń, którzy mimo różnic mentalnych, odmiennych postaw wobec pracodawcy, a także pełnionych obowiązków muszą wspólną pracą przyczyniać się do sukcesów firm. Przedstawiciele pomorskiego środowiska biznesowego i HR-owego spotkali się 7 czerwca 2018 r. w Gdańsku, by wspólnie zastanowić się nad korzyściami i problemami wynikającymi z wielopokoleniowości w firmach.

Zmiana nigdy nie była tak szybka jak dziś i już nigdy nie będzie tak wolna. Po raz pierwszy w historii nasze organizacje tworzy nawet pięć pokoleń, a już wkrótce tych pokoleń będzie aż sześć. Różnice międzygeneracyjne występowały zawsze, ale teraz są o wiele głębsze – mówił Piotr Stohnij, ekspert ICAN Institute. Podczas swojego wystąpienia „Pokoleniowa Wieża Babel: jak pozyskiwać najlepszych pracowników różnych generacji i motywować ich do pracy?” podzielił się swoją wiedzą o młodszych pokoleniach oraz wyzwaniach związanych z zarządzaniem nimi.

Przekonał uczestników spotkania, że strategia polegająca na czekaniu, aż młodzi pracownicy się zmienią, do tej pory nie zadziałała i już nie zadziała, dlatego to organizacje muszą się zmieniać pod kątem potrzeb nowych pokoleń. Zdaniem eksperta wbrew pozorom kluczowym wyzwaniem firm nie jest dzisiaj rekrutacja czy motywacja zespołu, lecz opór przed zmianą.

Z kolei Michał Lach, współzałożyciel platformy eTutor, zachęcił uczestników spotkania do korzystania z niekonwencjonalnych metod nauki języków obcych. Podczas wystąpienia pt. „E-learning czy blended learning? Nowoczesne szkolenia językowe jako element oferty wartości firmy” przekonał zebranych gości do tego, że nowoczesne formy kształcenia są o wiele bardziej efektywne i tańsze niż tradycyjne spotkania z lektorem.

– Pracownik potrzebuje o 40-60% mniej czasu na przyswojenie tego samego materiału, gdy uczy się sam online w porównaniu z czasem spędzonym na szkoleniu tradycyjnym – mówił przedsiębiorca, powołując się na badania Brandon Hall Study.

Po części wykładowej i krótkiej przerwie odbyła się debata ekspercka pt. „Firma gotowa na przyszłość. Jak dostosować ofertę wartości do pracowników z różnych pokoleń”. Udział w niej wzięli wspomniani prelegenci oraz zaproszeni eksperci:

Podczas debaty nie zabrakło ciekawych spostrzeżeń zarówno od zaproszonych ekspertów, jak i pozostałych uczestników spotkania. Temat zainteresował wiele osób, dzięki czemu wywiązała się ciekawa dyskusja na temat tworzenia firmy przyjaznej różnorodności.

Młode pokolenia wniosły już dużo do organizacji, szczególnie ważne okazały się nowe technologie i niestandardowe pomysły. Młodzi pokazują, jak wiele rzeczy można zrobić szybciej i prościej dzięki skracaniu służbowej ścieżki – mówiła Katarzyna Sowa. Jej zdaniem największe nieporozumienia wywołują różne style komunikacyjne, dlatego by dobrze zarządzać wieloma pokoleniami w firmie, to właśnie komunikacji należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Przemysław Wierzbicki, zwrócił uwagę na korzyści płynące z partnerskiego podejścia i polityki otwartych drzwi wobec przedstawicieli wszystkich generacji. Przy czym zaznaczył, że to najmłodsi pracownicy mają największą potrzebę bycia wysłuchanymi:

Młodsi pracownicy są zdecydowanie bardziej bezpośredni w kontakcie. Potrzebują bardzo dużo uwagi, ale rewanżują się świeżym, nieszablonowym spojrzeniem na wiele spraw i zaangażowaniem w realizację własnych pomysłów – mówił HR Menadżer w Tyszkiewicz Nieruchomości, a Michał Lach podzielił się ciekawą refleksją dotyczącą relacji w miejscach pracy:

– Relacje menedżer – podwładny przypominają nieco relacje rodzic – dziecko. Głównym zadaniem przełożonych jest nadawać sens pracy. Być dobrym rodzicem, nagradzać, głaskać, dostrzegać. Choć to kosztowne, jest konieczne, by zatrzymać młodsze pokolenia w firmie.

Spotkanie zakończył Piotr Stohnij, który zachęcił wszystkich uczestników do badania potencjału pracowników. To właśnie identyfikacja tej cechy okazuje się kluczowa już podczas rekrutacji, ponieważ z wielkim prawdopodobieństwem pozwala przewidzieć sukces kandydata.

Kolejne spotkania Klubu HR odbędą się 27 września 2018 r. w Lublinie.

Relacja ze śniadania